enfrdeitptrues
NOCLEGI Gorce i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
 Koninki
 NOCLEGI Poręba Wielka i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
 NOCLEGI Niedźwiedź i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka

tanie noclegiPoręba Wielka tanie noclegiPokoje i apartamenty pod Jaworzyną w Koninkach 

banner

Świat zwierzęcy Gorców jest podobny jak w innych częściach Beskidów. Niedźwiedzie, wybite na początku XIX w. pojawiają się obecnie w Gorcach pojedynczo od końca lat 80,głównie na obszarze Parku Gorczańskiego. Ostanio widziano przechodniego niedźwiedzia, w zimie 2005/2006r (obecnie widziany na Luboniu). Obszar GPN wykorzystywany jest przez jedną- dwie rodziny wilcze. W trudno dostępnych zakątkach żyją rysie (kilka sztuk). Obydwa gatunki znajdują się w "Polskiej czerwonej księdze". Występują tu też borsuki, wydry, gronostaje, popielice, orzesznice i koszatki. Dość liczne są jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, kuny, łasice i tchórze. Ze względu na dużą liczbę rzadkich gatunków ptaków obszar Gorców został włączony do sieci obszarów tzw. "Natura 2000". W ostatnich latach obserwuje się w Gorcach orła przedniego i sokoła wędrownego. Z ptaków drapieżnych występują też: myszołowy, jastrzębie, orliki krzykliwe, pustułki, trzmielojady i kobuzy, a rzadziej kanie rude i krogulce. Sowy reprezentują: puchacze, puszczyki uralskie, sóweczki, włochatki i sowy uszate; a leśne kuraki: jarząbki, cietrzewie (ich ilość ostatnio wzrosła) i rzadkie głuszce. Pod Kiczorą (1282 m) zachowało się stanowisko lęgowe czarnych bocianów. W latach 70 wróciły na teren Gorców kruki i żyje ich tu kilkanaście par. Spośród innych gatunków krukowatych spotykamy srokę, sójkę, orzechówkę oraz wieszczka (ptaka typowo alpejskiego). Pospolite są dzięcioły, także nie tak częste na innych terenach: dzięcioł białogrzbiety i typowo wysokogórski - dzięcioł trójpalczasty. W Gorcach spotykamy też: pluszcza, krzyżodzioba świerkowego, gila, siwerniaka oraz pliszki - siwą, górską i żółtą.
Świat gadów reprezentują trzy gatunki jaszczurek -zwinka, żyworodna i padalec beznogi oraz dwa węże - żmija zygzakowata, spotykana na polanach oraz zaskroniec. Wśród płazów często spotkać można salamandrę plamistą (symbol GPN), traszkę górską i traszkę karpacką (endemit karpacki), kumaka górskiego i ropuchę szarą.
Świat ryb jest dosyć ubogi. W gorczańskich wodach żyją pstrągi potokowe oraz będące pod ochroną głowacz pręgopłetwy i strzebla potokowa.
Bezkręgowce, zwłaszcza motyle i chrząszcze, stanowią najliczniejszą gatunkowo i najbardziej zróżnicowaną grupę zwierząt. Turysta wędrujący po Gorcach zwróci uwagę na liczne owady, niektóre duże i wielce dokuczliwe (gzy bydlęce), różne gatunki wspaniale latających ważek, mrówki gmadrówki czy biegacze. Groźnie w powietrzu prezentują się trzpiennik olbrzymi i zgłębiec. Pod względem ilości owadów Gorce są jednak znacznie uboższe od sąsiednich Pienin. Z motyli uwagę zwracają pazie królowej, szlaczkonie, cytrynki i rusałki z rodziny perłowców, a z motyli nocnych - niedźwiedziówka babkówka i wielkie zawisaki. Chrząszcze to m.in. żuki gnojowe, ryjkowce, korniki oraz rozpucz, a mięczaki - pomrów błękitny oraz ślimak nadobny.