enfrdeitptrues
NOCLEGI Gorce i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
 Koninki
 NOCLEGI Poręba Wielka i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
 NOCLEGI Niedźwiedź i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka

tanie noclegiPoręba Wielka tanie noclegiPokoje i apartamenty pod Jaworzyną w Koninkach 

banner

Trasy turystyczne - Gorce

Wybitne walory widokowe, które charakteryzują Gorce dzięki licznym polanom, przyciągają coraz więcej turystów spragnnionych ciszy, spokoju i kontaktu z dziką przyrodą.
Początki turystyki w Gorcach sięgają początku XIX w. Opisywał je i badał Wincenty Pol i Bronisław Gustawicz. Seweryn Goszczyński w swoim "Dzienniku podróży do Tatrów" opisał swoje wrażenia z pobytu w Gorcach. W Gorcach przebiegały akcje utworów Władysława Orkana pochodzącego z Poręby Wielkiej - Koninek. Pisał on: Naprzeciw Tatr, między doliną nowotarską, a wężowatą kotliną Raby, wspięło się gniazdo dzikich Gorców. Od romantycznych Pienin rozdzielał je wartki kamienicki potok, a od spiskiej krainy odgraniczył je bystry Dunajec. Samotnie stoją nad wzgórzami. Kazimierz Sosnowski opublikował przewodnik, a Polskie Towarzystwo Tatrzańskie wytyczyło pierwsze szlaki i wybudowało pierwsze bazy noclegowe. Szczególnie popularne stały się Gorce po wybudowaniu schroniska z prawdziwego zdarzenia na Turbaczu. Stały się modne wśród studentów, którzy organizują tutaj rajdy studenckie. Przyciągają też Gorce turystów indywidualnych wspaniałymi panorami widokowymi z gorczańskich polan, ciszą (ruch turystyczny jest tutaj umiarkowany) i dobrze zachowaną przyrodą.
Dla turystyki pieszej wyznaczono 66,5km szlaków turystycznych (14 szlaków turystyki pieszej i 9 spacerowych), dla rowerowej 57,7km (7 szlaków), a dla konnej 58,9km tras (7 szlaków), przebiegających głównie drogami stokowymi (tzw. "stokówki"). Dla zainteresowanych walorami przyrodniczymi i historycznymi w GPN wyznaczono 9 ścieżek edukacyjno-przyrodniczych 41,6 km (w rejonie Poręby 4). Za wstęp na niektóre ścieżki spacerowe pobierane są opłaty. Ambitniejszych turystów ucieszą znajdujące się przy ważniejszych szlakach estetycznie wykonane i ciekawe merytorycznie tablice z opisem przyrody, historii tych miejsc i panoramami szczytów.

Szlaki turystyczne piesze:
czarny: Konina - Kopa - Pustak -Kudłoń - polana Jastrzębie - Lubomierz - 5,4 km
czarny: Łopuszna - polana pod Wysznią - Jankówki - Zielenica - (gr. GPN) - 1,5 km
czerwony: Stare Wierchy - Turbacz - Hala Długa - Kiczora - Zielenica (gr parku) -10,0km
niebieski: Hucisko - Średnie - Czoło Turbacza - Turbacz (schr.) - 4,5 km
niebieski: Rzeki Trusiówka - Papieżówka - przełęcz Borek - 8,0 km
niebieski: Rzeki Koszarki - Gorc Kamienicki - Hale Gorcowskie - 1,3 km
zielony: Koninki - Polana Tobołów - Suhora - Obidowiec - Stare Wierchy - 4,8km
zielony: Niedźwiedź - Turbaczyk - Turbacz - (schr) - 5,8km
zielony: Poręba Wielka - góra Chabówka -Olszówka - 0,9km
zielony: Dolina Kamienicy - Stawieniec - Kudłoń - 1,8km
zielony: Hale Gorcowskie - Jaworzyna Kamienicka - Polana Gabrowska - 8,8km
żółty: Poręba Górna - Polana Stare Izbiska - przełęcz Pośrednie - Stare Wierchy - 0,6km
żółty: Lubomierz - Kudłoń - przełęcz Borek - Hala Turbacz - Turbacz (schr.) - 9,6km
żółty: Ochotnica Górna Jamne - Polana Przysłop Dolny - 0,5km

• Stare Wierchy- 983 m, pod nazwą nie kryje się ani szczyt, ani przełęcz, lecz po prostu dobrze znane turystom miejsce w zachodnich Gorcach, u zbiegu trzech grzbietów. Wypłaszczony nieco teren pokrywają liczne polany, podchodzą tu nawet pola uprawne, znajduje się tu schronisko PTTK, dawniej przebiegała tędy "droga królewska" z Krakowa na Węgry.
Image

Image

• Turbacz 1310 m, serce Gorców, przyciąga inne grzbiety, łączy je, góruje nad pozostałymi gorczańskimi szczytami. Podobnie schronisko na Turbaczu skupia rzesze turystów, przybywających tu corocznie licznymi szlakami. Niektórzy twierdzą, że tutaj właśnie, pomiędzy Turbaczem, Kiczorą a Kudłoniem, przy drewnianej kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców, najlepiej odczuwa się szczególną atmosferę tych gór, największe w Gorcach schronisko PTTK (na zdjęciu).

•Kudłoń -1276 m, czwarty pod względem wysokości szczyt Gorców, jest dość popularny wśród turystów ze względu na ciekawy kształt i położenie oraz liczne malownicze polany. Znajduje się w rozłożystym grzbiecie, rozdzielającym śródgorczańską część doliny Kamienicy i górną część doliny Mszanki, poniżej szczytu znajduje się Kudłoński Baca, 16m wychodnia skalna, najwyższa w Gorcach,
•Gorc -1228 m, jest jednym z najwyższych i najbardziej znanych szczytów w Gorcach. Jego zalesiona kopa, otoczona u podstawy malowniczymi halami, jest widoczna i z łatwością rozpoznawalna w panoramach.

•Pańska Przehybka- Przełęcz (990 m) to miejsce szczególne, dzikie i urokliwe, rzadko odwiedzane i tajemnicze. Ta ostro wcięta przełęcz oddziela opadające w stronę doliny Ochotnicy boczne ramię Magurek Borsuczyn od głównego grzbietu w rejonie Jaworzyny Kamienickiej. Grzbiet Magurek obniża się tu i przewęża, a z obu stron pochodzą źródłowe cieki potoku Jaszcze i Forędówek, w pobliżu miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca Liberatora (w 1944r)

•Lubań- 1211 m, jedna z głównych i najbardziej znanych kulminacji Gorców, to potężny szczyt, przez miejscowych górali zwany też czasem Patryją, dominujący w grzbiecie pomiędzy dolinami Ochotnicy i Dunajca. Jego dwugarbny wierzchołek, wieńczący rozłożysty masyw, widać z różnych miejsc nie tylko w Gorcach, jest tam letnia studencka baza namiotowa.