enfrdeitptrues
NOCLEGI Gorce i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
 Koninki
 NOCLEGI Poręba Wielka i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
 NOCLEGI Niedźwiedź i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka

tanie noclegiPoręba Wielka tanie noclegiPokoje i apartamenty pod Jaworzyną w Koninkach 

banner

Typowo górski klimat Gorców i zwarta szata roślinna sprawiły, że jest to teren silnie nawodniony, ze szczególnie dużą ilością źródeł i znacznym spadkiem wód w górnym biegu potoków. Stoki północne i zachodnie odwadniane są na ogół przez dopływy Raby, a pozostałe należą do dorzecza Dunajca. Największą powierzchnię dorzecza ma Ochotnica -ponad 100 km2.

Najdłuższa jest dolina Kamienicy, potok ma długość ok. 33 km. Potok Poręba ma ok. 15km długości. Takie potoki jak: Olszowy, Turbacz czy Konina w gminie Niedźwiedź tworzą w lejach źródliskowych skalne wąwozy o stromych, kilkunastometrowych ścianach. Tworzą się na nich głębiny, tzw. baniory. Największym z nich jest tzw. Koński Banior na potoku Konina. Ciekawa z punktu widzenia hydrograficznego jest przełęcz Borek. Bardzo blisko niej (i zaledwie kilkanaście metrów niżej) przepływa potok Kamienica. Można tam zaobserwować zjawisko tzw. kaptażu. Potok Kamienica może zmienić bieg i wpłynąć do gminy Niedźwiedź, gdyż w dolinie Koniny, po drugiej stronie przełęczy, erozja wgłębna postępuje szybciej niż w dolinie Kamienicy. Na zboczach Wyszniej (1103 m), w obrębie starego osuwiska, w urokliwym zakątku (panorama Tatr!) leży Pucołowski Stawek. Ma on 40 m długości i ok. 15 m szerokości. Jest to jedyne stałe jeziorko w Gorcach, nie wykazujące większych wahań poziomu wody. Jeziorka okresowe mają w ostatnich latach tendencję do zamieniania się w młaki lub zanikania, ale mimo to warto je poznać. Najciekawsze znajdują się na stoku Runka (jeziorka Zawadowskie i Iwanowskie); na stokach Wielkiego Wierchu nad Białem; na Zbójeckim Placu na skraju polany Średniak, na polanie Lubań oraz na polanie Jeziorne, na pn.-wsch. ramieniu Lubania.

W Porębie Wielkiej znajdują się dwa odwierty wód geotermalnych tzw. solanek jodobromowych. Jeden z nich powstał w latach 1950-53, a drugi 1970-73. Cieplice mają temperaturę około 42° C, bardzo wysoką wydajność - 12m sześciennych na godzinę - i działają leczniczo na wiele schorzeń. W 2012 r dokonano odwiertów sprawdzających, które potwierdziły wcześniejsze badania. Powstał już projekt zagospodarowania terenu wokół odwietów. W latach 2015-16 miał powstać szpital balneologiczny i hotel, w dalszej kolejności kompleks basenów w okolicy odwiertu, na terenie działki należącej wcześniej do GPN. Inwestycją zajmowała się spółka, którą tworzą cztery gminy: gmina Niedźwiedź, miasto i gmina Mszana Dolna i gmina Limanowa. W marcu 2015r. rozpoczęto budowę centrum balneologicznego w oparciu o solanki. Termin ukończenia koniec 2017r. W dalszej kolejności ma powstać droga łącząca Porębę Wielką z Rabką przez Porębę Górną, dalej przez Koninę do Szczawy. W kwietniu 2019 roku w Parku Wodzickich otwarto amfiteatr nową tężnię solankową /czynna bezpłatnie do kwietnia do października/, solanka zawiera dużą ilość soli magnezowych oraz związków jodu i bromu, korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych oraz ogólną odporność.

Początkiem 2022 roku udało się uruchomić Centrum Rekreacji i Balneologii, które działa pod nazwą Termy Gorce. Kompleks uzdrowiskowo-rekreacyjny oferuje wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów, stawiając na cenne złoża wód termalnych znajdujące się dwa kilometry pod ziemią: www.termygorce.pl. Oferujemy 10% zniżkę dla naszych gości.