enfrdeitptrues
NOCLEGI Gorce i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
 Koninki
 NOCLEGI Poręba Wielka i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka
 NOCLEGI Niedźwiedź i okolice. Noclegi od 20 zł. Aktualna baza noclegowa, kwatery, pokoje, pensjonaty, wille, agroturystyka

tanie noclegiPoręba Wielka tanie noclegiPokoje i apartamenty pod Jaworzyną w Koninkach 

banner

Atrakcje miejscowości Poręba Wielka - Koninki

Poręba Wielka, Niedźwiedź, Podobin, Konina to wioski należące do gminy Niedźwiedź.
Poręba Wielka, a szczególnie jej przysiółek Koninki, ma osobliwe położenie pośród gór, z dala od węzłów komunikacyjnych, ośrodków przemysłowych, w izolacji od innych miejscowości, wciśnięta w Gorce dosyć szeroką, przez co słoneczną, doliną potoku Poręba.

Turystyka: Poręba Wielka to doskonała baza noclegowa, dzięki izolacji od innych miejscowości, ma świetny mikroklimat i stanowi doskonały start dla turystycznych wycieczek oraz noclegową metę po zwiedzaniu okolicy. Można tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową, konną i narciarską. Dla turystyki pieszej wyznaczono 66,5km szlaków turystycznych, dla rowerowej 57,7km, a dla konnej 58,9km tras. Te ostatnie przebiegają głównie drogami stokowymi (tzw. "stokówki"). Dla zainteresowanych walorami przyrodniczymi i historycznymi w GPN wyznaczono 9 ścieżek edukacyjno-przyrodniczych (w rejonie Poręby 4).
Paralotniarstwo: Doskonałym miejscem, do uprawiania tego sportu jest w Koninkach polana Jaworzyna Porębska oraz w sąsiedniej wiosce Podobin -góra Spyrkowa i Witów. Miejsca te znają spadolotniarze z całej Polski.

Przyroda: Wielką atrakcją jest występujący w granicach miejscowości Poręba Wielka, rezerwat przyrody im. Władysława Orkana o charakterze pierwotnej puszczy oraz Gorczański Park Narodowy, który w Porębie Wielkiej ma swoją siedzibę. Park obejmuje ochroną pozostałości Puszczy Karpackiej. Lasy zajmują w GPN 95% powierzchni, a 5% to charakterystyczne dla Gorców polany, z których roztaczają się niezapomniane widoki na wszystkie sąsiednie pasma górskie. Zachwycali się nimi turyści już dwa wieki temu. Ze względu na duże kompleksy leśne spotkać tu można wiele rzadkich chronionych zwierząt, wśród nich ssaki: borsuki, wilki, rysie, niedźwiedzie, wydry, nietoperze. Obszar GPN został włączony do sieci "NATURA 2000", gdyż w okolicy gnieździ się wiele rzadkich gatunków ptaków (około 100 gat.), z których najciekawsze to: orzeł przedni, puchacz, bociany czarny i biały, głuszec, cietrzew, dzięcioły czarny i zielony, puszczyk uralski. Symbolem GPN jest salamandra, którą można spotkać najczęściej po opadach deszczu w pobliżu strumieni na terenie całej miejscowości. Na szczególną uwagę zasługują występujące na terenie GPN rośliny alpejskie i subalpejskie. Na terenie zabytkowego Parku Wodzickich [link] znajdują się dwa największe wiązy w Polsce : "Łokietka" i "Chłosty", a przy czarnym szlaku z Koniny na Kudłoń rosną jedne z największych jodeł w Polsce o obwodzie ponad 3,5 m.
Narciarstwo: Na stokach Tobołowa w Koninkach utworzono wyciągi narciarskie: 3 talerzykowe i kolejka krzesełkowa.
Szałasy: Na uwagę zasługują nierozłącznie związane z tutejszym krajobrazem szałasy. W całym GPN jest ich 46 z czego 12 uznano za zabytkowe. Jedne z ciekawszych znajdują się na polanach Mostownica, Podmostownica, Kopa, Hala Turbacz i Turbaczyk. Szałasy świadczą o intensywnej przed laty, a obecnie powracającej dzięki staraniom GPN, działalności pasterskiej w Gorcach.

Geologia: Gorce to jeden z najciekawszych i unikalnych pod względem geologicznym rejonów polskich Karpat Zewnętrznych, zwanych fliszowymi. Tutejszymi skałami, skamieniałościami, dzięki ich dostępności na powierzchni (tzw. okno tektoniczne), szczególnie w korytach potoków, interesują się geolodzy z całego świata. Najstarsze skały mają prawie 100mln lat i obfitują w odciski roślin i zwierząt, szczególnie morskich (jeżowców, amonitów, krewetek). Gorce urozmaicają występujące pojedyńczo lub w grupach wychodnie skalne, z których najokazalszy to Kudłoński Baca. Skałkom towarzyszą jaskinie rozpadlinowe. Największą jest Zbójecka Jama pod Jaworzyną Kamienicką.

Schroniska PTTK: Gorce mają trzy schroniska turystyczne PTTK. Znajdują się one na szczytach: Turbacz, Stare Wierchy, Maciejowa.
Wody: Teren miejscowości Poręba Wielka jest bardzo dobrze nawodniony. W wielu miejscach potoki Poręba i Koninka nadają się do kąpieli. Umożliwiają to tamy z kamieni budowane latem przez tubylców i wczasowiczów.

Termy /- solanki: Porębie Wielkiej są dwa odwierty solanek jodobromowych. Są to tzw. cieplice, czyli wody geotermalne o temperaturze około 42° Celsjusza. Mają bardzo wysoką wydajność i działają leczniczo na wiele schorzeń. Obecnie trwają przygotowania do budowy kompleksu basenów w okolicy odwiertów, zlokalizowanych w pobliżu budynku Dyrekcji GPN.W 2018 roku wybudowano centrum balneologii, a od kwietnia 2019 czynna jest tężnia solankowa obok Parku Wodzickich /bezpłatnie/.

Zabytki:
- Park Podworski "Wodzickich" z zabudowaniami zaliczanymi do III klasy zabytków
- Muzeum biograficzne im. Władysława Orkana (jego dom z 1906r))- "Orkanówka"
- Pięknie zdobione, stare budynki w stylu zagórzańskim, szczególnie w końcowych osiedlach Poręby Górnej i Koninek.
- Szałasy na polanach reglowych
-Kapliczki (niektóre ponad 100-letnie): przy "Orkanówce" z 1918 r., w Koninkach na osiedlu Filipy i Kozyry, a w Porębie W. na osiedlu Pode Dworem (przy siedzibie Dyrekcji GPN) dwie prawdopodobnie najstarsze pamiętające czasy Lubomirskich i Bulandowa Kapliczka z 1904 r. na Jaworzynie Kamienickiej .

Obserwatorium astronomiczne - Suhora: Najwyżej położony obiekt tego typu w Polsce (1000m n.p.m). Za lokalizacją przemawiały: oddalenie od miejscowości, brak w pobliżu zakładów przemysłowych, otoczenie przez kompleksy leśne i wyjątkowa przejrzystość powietrza; należy do światowej sieci 17 obiektów obserwujących ruchy tych samych gwiazd (jest jednym z dwóch w Europie, drugie tego typu znajduje się we Francji).